Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Nowoczesna sieć światłowodowa dla całego powiatu!

Nowoczesna sieć światłowodowa dla całego powiatu! -Sieć będzie bardzo nowoczesna, swoim zasięgiem obejmie cały powiat a najważniejszą jej zaletą będzie możliwość realizacji wielu usług naraz. Obok takich jak Internet, telewizja czy telefon będzie można bez problemu podłączyć do niej choćby monitoring - przekonywali na naszych łamach niedawno przedstawiciele Com Net Multimedia. Była to swoista zapowiedź inwestycji, która po przygotowaniu skomplikowanej dokumentacji rusza w stronę gospodarstw domowych na terenie powiatu wieruszowskiego.

-W dzisiejszych czasach nowoczesne sieci telekomunikacyjne są najważniejszym elementem infrastruktury technicznej państwa budującego gospodarkę opartą na wiedzy i jednym z podstawowych atutów konkurencyjnych w epoce globalizacji i informatyzacji. Tym bardziej cieszy informacja, że w naszym powiecie powstaje inwestycja na miarę XXI wieku. - można było usłyszeć w wieruszowskim Starostwie Powiatowym. Firma Comnet Multimedia realizuje projekt ,,Szerokopasmowy Wieruszów - budowa sieci światłowodowej na terenie powiatu wieruszowskiego'', który pozwoli, by światłowód mógł znaleźć się w każdym domu naszego powiatu. Nie sam światłowód jest najważniejszy, lecz to co będziemy mogli przez niego przesyłać i co uzyskiwać. Na początku wiele zależy od mieszkańców - czy będą sprzyjać tej inwestycji. Jak przekonują inwestorzy - nie stracą na tym nic, natomiast zyskają bardzo wiele.

NIE BÓJMY SIĘ ŚWIATŁOWODÓW!

By inwestycja mogła być szybko i sprawnie zrealizowana projekt zakłada wykorzystanie linii powietrznych niskiego napięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć rozkopywania chodników, oraz czasochłonnego odtwarzania dróg.Zatem w praktyce będzie to podwieszenie dodatkowego przewodu na słupach Energii.

Prace będą wymagały zgody właściciela gruntów przez które przewieszone są dotychczasowe kable energetyczne. W tej chwili kończona jest dokumentacja odcinka Wieruszów - Sokolniki, i tu apel do mieszkańców oraz właścicieli gruntów: Nie bójmy się światłowodów!!! Powieszenie kabla w żaden sposób nie zmienia korzystania z nieruchomości, kabel światłowodowy nie zawiera elementów metalowych, dlatego nie ma wpływu na zjawiska atmosferyczne. Nie promieniuje, nie ma w nim napięcia elektrycznego.

-Mieszkańcy Powiatu - to od Was będzie zależało jak sprawnie i szybko nowa sieć będzie budowana. Niedługo do Państwa domów zapukają nasi przedstawiciele. Mamy nadzieję, że etap zbierania zgód nie zakłóci przebiegu całej inwestycji, i wspólnie będziemy w szybkim czasie korzystać z dobrodziejstw światłowodów. - apelują pomysłodawcy i realizatorzy projektu.


Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres mailowy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Współpraca:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ