Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Gminne Zawody Turnieju Tenisa Stołowego dla członków OSP z terenu gminy Bolesławiec

Gminne Zawody Turnieju Tenisa Stołowego dla członków OSP z terenu gminy Bolesławiec W dniu 16 listopada 2013 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żdżarach odbyły się Mistrzostwa Gminy w Turnieju Tenisa Stołowego dla członków OSP z terenu gminy Bolesławiec. W w/w mistrzostwach startowały druhny z Kobiecych Drużyn Pożarniczych i druhowie z jednostek OSP z terenu gminy Bolesławiec, tj. OSP Żdżary, OSP Mieleszyn, OSP Chróścin i OSP Bolesławiec.Sędzią głównym mistrzostw był Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Bolesławcu dh Piotr Płuska, ponadto członkowie Komisji ds. Młodzieżowych i Kobiecych Drużyn Pożarniczych przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bolesławcu.Po zaciętej, sportowej walce zwycięzcami zostali:

Kategoria kobiet:

I m. Krystyna Lipska - OSP Bolesławiec

II m. Beata Wyrwa - OSP Żdżary

III m. Angelika Ciężka - OSP Bolesławiec

III m. Joanna Czekała - OSP Chróścin

Kategoria mężczyzn:

I m. Szymon Cierkosz - OSP Chróścin

II m. Kamil Karsznia - OSP Żdżary

III m. Jacek Ferdynus - OSP Mieleszyn

IV m. Krystian Kijak - OSP Mieleszyn

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom zostały wręczone puchary oraz medale. Po czterech najlepszych zawodników w grupie kobiet i mężczyzn, będzie reprezentować gminę Bolesławiec w Mistrzostwach Powiatowych organizowanych przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieruszowie, przy współudziale Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Galewicach w dniu 23-11-2012 r. w Zespole Szkół w Lututowie.

Organizatorzy Mistrzostw serdecznie dziękują Wójtowi i Gminie Bolesławiec za przeznaczenie środków finansowych na zorganizowanie zawodów,dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żdżarach za umożliwienie przeprowadzenia eliminacji.


Redaktor artykułu Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieruszowie, Prezes OSP Bolesławiec
dh Janusz Pietrzak
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ