Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Wycieczka do krainy Świętego Mikołaja

Wycieczka do krainy Świętego Mikołaja Wszyscy z utęsknieniem czekamy na 6 grudnia, w tym dniu do małych i dużych przybywa Mikołaj. Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żdżarach również czekali na ten dzień, jednak do nich Mikołaj przybył wcześniej bo już 3 grudnia. Choć nie Mikołaj był naszym gościem, tylko myśmy udali się do niego. W tym dniu uczniowie naszej szkoły z opiekunami wybrali się na wycieczkę do ,,Krainy Świętego Mikołaja'' w Kołacinku. Tam przenieśliśmy się w baśniowy świat - świat z naszych snów, mikołajowy świat. Pierwszym naszym postojem było ,,Kino pod dzwoneczkami'', gdzie obejrzeliśmy bajeczki i filmy o tematyce świąt Bożego Narodzenia. Tutaj uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych podczas których każde dziecko wykonało kartkę świąteczną. Po tych atrakcjach przywitaliśmy się z Śnieguroczką, wnuczką Dziada Mroza - z dalekiej Rosji, która zabrała nas w niezapomnianą podróż po ,,bajkowej ścieżce''. Spacerując po niej przypomnieliśmy sobie wiele bajkowych postaci ze znanych książek. Pobawiliśmy się z Królewną Śnieżką i krasnoludkami, spotkaliśmy Jasia i Małgosię wraz z Babą Jagą, widzieliśmy Czerwonego Kapturka, rozmawialiśmy z Dziadkiem Mrozem, zobaczyliśmy jego dom i miejsce, gdzie czyta i odpisuje na listy dzieci. W Bajkowej Krainie widzieliśmy ubogą szopkę, w której narodził się Jezus. Potem udaliśmy się do Sali Tronowej Świętego Mikołaja, gdzie czekał na nas sam Mikołaj z pomocnikiem Elfem. A tutaj śpiewaliśmy kolędy i przyrzekaliśmy być grzecznymi dziećmi na następny rok. Po spotkaniu z Mikołajem udaliśmy się na obiad. Tam czekała na nas niespodzianka - Figloraj, gdzie w morzu kulek szukaliśmy magicznej ,,kuli''. I tak czas naszego pobytu w ,,Krainie Świętego Mikołaja'' dobiegł końca. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald's, gdzie zjedliśmy małe co nieco. Zmęczeni, pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do domu.
Wszyscy uczestnicy wycieczki DZIĘKUJĄ Radzie Rodziców za dofinansowanie wycieczki, jako prezentu na Mikołaja.


Redaktor artykułu:
mgr Lila Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ