Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Listy lub Kartki do św.Mikołaja

Konkurs Takie właśnie hasło przyświecało uczniom Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żdżarach, którzy to od 26 listopada do 6 grudnia wzięli udział w szkolnym konkursie. Dzieci z klasy I-III wykonywały kartki do Mikołaja, a z klasy IV - VI pisały listy, w którym to zapraszały, tak znakomitego gościa do odwiedzenia naszej wioski lub szkoły. Konkursowi przyświecała idea propagowania pisania listu, który w dobie komputerów i telefonów staje się zapomnianą formą wypowiedzi. Na konkurs wpłynęło 13 pięknie napisanych listów, wszystkie miały zachowaną formę, a pismo i ich ozdobienie zachęcały do przeczytania. Kartek otrzymaliśmy 15 - każda ładniejsza i w innej technice wykonana. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę: estetykę pracy, samodzielność wykonania i zachowanie formy. Po przeanalizowaniu wszystkich prac nagrody przyznano:

W kategorii KARTKA:

I miejsce - Kamilowi Janasowi klasa II,

II miejsce - Piotrowi Kucharskiemu klasa I,

III miejsce - Szymonowi Wieczorkowi klasa II

W kategorii LIST:

I miejsce - Michałowi Pietrasowi klasa V,

II miejsce - Mikołajowi Szczepańskiemu klasa V,

III miejsce - Kindze Mani klasa V

Przyznano również trzy wyróżnienia, otrzymali je następujący uczniowie: Natalia Szczepańska, Radosław Jagieła i Wiktoria Mendel.
Dyrektor szkoły Piotr Zawada wszystkim laureatom wręczył nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci słodkiej niespodzianki. Mam nadzieję, że taka forma wypowiedzi jaką jest list i kartka nie zostanie zapomniana i będzie funkcjonowała w następnych pokoleniach.

Redaktor artykułu:
mgr Lila Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ