Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

,,Boże Narodzenie - mimo wszystko''

,,Boże Narodzenie - mimo wszystko'' Grudzień to czas, kiedy ludzie na całym świecie, oddają się kultywowaniu tej samej tradycji - obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas pełen zwyczajów, tradycji, symboliki i przesądów. Aby tradycji stało się zadość w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Żdżarach, 15 grudnia, gdy zegar wybił godzinę 15:00 dyrektor Piotr Zawada powitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił na przedstawienie ,,Boże Narodzenie - mimo wszystko'', przygotowane przez uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pani Lili Zawady.Motywem przewodnim spektaklu było narodzenie Pana i odwieczna walka dobra - anioła ze złem - diabłem, przedstawione w czasach współczesnych. Było to zaproszenie wszystkich obecnych na sali do niezwykłej wędrówki w głąb siebie. W poszczególnych scenkach aktorzy w piękny sposób pokazali dzisiejszy świat i jego oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Wszyscy aktorzy starali się, aby odgrywane role były realistycznie i prawdziwe. Sceny mówione przeplatane były kolędami. Wykonawcy nawiązali wspaniały kontakt z publicznością, co zaowocowało gromkimi brawami nawet w trakcie spektaklu. Spotkanie, na które przybyli mieszkańcy naszej lokalnej społeczności i nie tylko, wprowadziło wszystkich w miłą świąteczną atmosferę. Niespodzianką wieczoru był mini koncert utworów świątecznych, przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod batutą pana Tadeusza Pietrasa kapelmistrza Orkiestry Dętej OSP w Żdżarach. Po doznaniach artystycznych wszyscy przybyli mogli dokonać zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym, gdzie wystawione były kartki, torby świąteczne, stroiki wszystkie wykonane w inny, niepowtarzalny sposób. Można było również spróbować pysznych ciasteczek upieczonych przez rodziców. Autorami wystawionych prac byli uczniowie szkoły, którym pomagali nauczyciele oraz mama naszego ucznia pani Paulina Janas, za co serdecznie jej dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim przybyłym na przedstawienie i kiermasz. Już dziś zapraszamy na następne spotkania.
Redaktor artykułu:
mgr Lila Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ