Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Otwarcie Sali OSP

Otwarcie Sali OSP 29 listopada 2014 r. o godz. 19.00 odbyło się uroczyste otwarcie remizy strażackiej w Żdżarach. W ciągu ostatnich lat trwały prace remontowe przy placówce. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy w Bolesławcu, wkładu pracy druhów strażaków oddano budynek całkowicie zmieniony, min. poprawiono więźbę dachową, położono nowe pokrycie dachu, ocieplono budynek i położono nowe tynki, nowe wejście, wewnątrz zmieniono instalację elektryczną, instalację wodną, centralnego ogrzewania i sanitarną, położono nowe mozaiki tynkowe, nowe posadzki i je wypłytkowano, wybudowano nową kotłownię i sanitariaty, zamontowano sufity podwieszane. Oprócz pomieszczeń głównych wyremontowano salę dla Orkiestry Dętę, gdzie mogą się odbywać próby muzyków oraz salę dla Klubu Seniorów. Ponadto w ostatnich dniach na placu przed budynkiem i chodnik wokół ułożono z kostki brukowej – środki na kostkę brukową zostały przeznaczone z funduszu sołeckiego wsi Żdżary i Wiewiórki.
Warto przypomnieć, że w dniu 3 maja 1921 r. na zebraniu gromadzkim została założona jednostka OSP w Żdżarach. Jeszcze przed II wojną światową druhowie wystawili drewniana remizę. W czasie wojny obiekt uległ uszkodzeniu i w latach powojennych był odbudowywany. W 1955 r. zapadła decyzja o rozbiórce drewnianej i wystawieniu murowanej sali strażackiej. Nasi przodkowie prace rozpoczęli 21 maja, a już 26 grudnia jeszcze w 1955 r., w murowanym budynku odbyła się pierwsza zabawa taneczna.I to właśnie ten obiekt blisko po 60- ciu latach doczekał się kapitalnego remontu.Uroczystego przecięcia wstęgi, przy rytmach marszu wykonywanego przez Orkiestrę Dętą dokonali: sołtys wsi Wiewiórki Pani Alicja Maślanka, sołtys wsi Żdżary Pan Bronisław Maślanka i prezes OSP w Żdżarach dh Klemens Cierkosz. Natomiast symbolicznego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, umieszczonej na wewnętrznej elewacji dokonał dh senior Tadeusz Pietras. Proboszcz ks. Adam Sośnicki poświęcił odnowiony budynek i podkreślił, że ma on służyć wszystkim mieszkańcom Żdżar i Wiewiórki i ma ich łączyć na wspólnych spotkaniach.A przypominając historię, to co najmniej od XIV do XVIII wieku te dwie miejscowości stanowiły jedną, wspólną całość – Żdżary. W procesie przemian własności i rozwoju gospodarstw wyodrębniła się miejscowość Wiewiórka.

Po oficjalnym otwarciu sali strażackiej rozpoczęła się bezpłatna andrzejkowa zabawa taneczna.


Redaktor artykułu:
mgr Piotr Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ