Z OSTATNIEJ CHWILI:
BRAK DANYCH...

POZNAJ NAS

Miejscowość Żdżary

Miejscowość Żdżary

Żdżary, jako jedno z jedenastu sołectw gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, są położone w południowo - zachodniej części województwa łódzkiego. Miejscowość bezpośrednio graniczy z obszarami gmin Czastary i Łubnice. (Dzietrzkowice - to miejscowość w gminie Łubnice. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Żdżar napotykamy już w pierwszym okresie epoki brązu (1700 - 1500 r p.n.e.).Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początku XV wieku. W 1408 r. w grodzie wieluńskim ksenia ołobocka i konwent mają przysądzony las między wsią Żdżary a Mieleszyn. Wcześniejsze nadania - teraz unieważnione - ustanowione przez byłą ksenię, lokowało ów bór Janowi ze Żdżar, a dokumenty zachowane w…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Parafia św.Bartłomieja w Żdżarach

Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach.Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej.Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach.W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej.Jak podaje historia z…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Już od XV wieku w miasteczkach nad górną Prosną zakładano szkoły, oczywiście egzystowały one przy kościołach. W 1403r. w Bolesławcu pojawia się rektor Augustyn. Z tegoż miasteczka w latach 1400 - 1501 na Uniwersytecie Krakowskim studiowało 6 studentów.Według wizytacji biskupa Łaskiego na terenie dzisiejszego powiatu wieruszowskiego ministrowie (nauczyciele) pracowali w : Bolesławcu, Cieszęcinie, Czastarach, Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wieruszowie i Wójcinie. W tej ostatniej miejscowości raczej nie było rektora, gdyż ludność skarżyła się na proboszcza, że ten nie chce trzymać takowego. A w styczniu 1522r. oficjał wieluński nakazał parafianom poprawić szkołę w Wójcinie.Ówcześni nauczyciele mieszkali w domkach, najczęściej przy kościele, mieli kawałek…

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Publiczne Przedszkole w Żdżarach

Nasze przedszkole jest miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.Wszyscy rodzice i inni goście to przede wszystkim nasi przyjaciele- bo bez przyjaźni nie ma zaufania, a bez zaufania wychowanie nie przynosi efektów.W naszym przedszkolu nie ma tłoku, za to dużo radości ciepła i uśmiechu. Uczymy miłości do piękna i różnorodności.Przygotowujemy do życia w świecie wielokulturowym i wielojęzycznym. Dbamy o wszechstronne wychowanie- jesteśmy po to by wspierać, inspirować...

WCZYTAJ WIĘCEJ...>>


Uwaga
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Kiermasz i Jasełka

Kiermasz i Jasełka Czas przed Świętami Bożego Narodzenia to wyjątkowy, magiczny okres oczekiwania na choinkę, rodzinne spotkania i prezenty. To czas kiedy stajemy się lepsi, spokojniejsi, właśnie tak działa na nas magia narodzin miłości. Przy wieczerzy wigilijnej każdego nachodzi refleksja, że spotkania rodzinne to wartości bezcenne i magiczne, wartości o które trzeba dbać i przekazywać następnym pokoleniom. W duchu tej magii uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żdżarach 14 grudnia wystąpili w tradycyjnym przedstawieniu o narodzinach Pana Jezusa. Zgromadzeni mieszkańcy Żdżar, Wiewiórki i goście podziwiali małych i większych artystów z klas IV-VI, którzy pod przewodnictwem Urszuli Kostrzewy, Wandy Ciarkowskiej i Agnieszki Olesik przygotowali ciekawy Jasełkowy spektakl. Całość przeplatana była kolędami i pastorałkami. Uczniowie opowiadając o narodzinach Pana Jezusa trafiali do naszych serc, dali nam nadzieję i miłość. Wprowadzili nas w magiczny nastrój oczekiwania na nadejście niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia. Po udanym przedstawieniu czekała na nas niespodzianka, dzieci naszej szkoły uczęszczający do ogniska muzycznego działającego przy Orkiestrze Dętej w Żdżarach i prowadzonego przez kapelmistrza pana Tadeusza Pietrasa pięknie zagrały znane i mniej znane kolędy. Ponadto przez cały wieczór trwał kiermasz ozdób świątecznych nad którym piecze miały panie: Ewa Śmiałek, Barbara Włodarczyk i Lila Zawada. Przybyli do naszej szkoły mogli zakupić oryginalne prace wykonane przez naszych uczniów. Było w czym wybierać.
Na zakończenie dyrektor Piotr Zawada podziękował wszystkim za przybycie i włożony wkład w przygotowanie uroczystości Jasełkowej i kiermaszu.


Redaktor artykułu:
mgr Lila Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

OSTATNIE ARTYKUŁY

Szybki Kontakt

Szybki kontakt z administratorem serwisu Napisz do nas... Wyślij

UWAGA WAŻNE!

W trakcie prowadzenia rozmowy nie odświeżaj strony!Odświeżenie strony spowoduje utratę treści rozmowy przez system.

Aktualnie odwiedza Nas

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Wersja mobilna

Najnowsze wydarzenia

Ostatnio dodane zdjęcia

KLIKNIJ